ELEKTRONICKÝ KÓD NÁMĚSTÍ

2. července 2018 v 11:53 | Jiří Stratil
Pro rozluštění záhady dostavby západní strany Staroměstského náměstí v Praze byl nasazen nejmodernější počítačový systém, do jehož programů byly soustředěny informace o historických podobách zástavby tohoto místa a informace ze všech dostupných soutěžních a mimosoutěžních návrhů. Stavebně byl fotograficky detekován současný stav celého prostoru náměstí a na základě všech těchto dat stanoven jeho specifický elektronický kód. Pomocí tohoto kódu pak byla vyhledána nová urbanistická a architektonická podoba západní strany rynku.

Toto počítačové odvození dostavby na základě takto dosažených informací se ukázalo jako efektivní a produktivní. Stává se tak významným precedentem pro vyhledávání složitých a problematických staveb, kde selhává subjektivní lidský faktor. Ten však ale musí soustředit dostatečné množství informací o dané věci, aby na základě nich pak bylo možno vyhodnotit relativně to nejvhodnější řešení problému. Čím více informací, tím přesnější výsledek.

Jedná se o novou generaci počítačových programů, jež mohou člověku buď přímo vyhledávat individuální varianty budov, nebo také ve složitých případech řešení na základě vyhodnocení mnoha vložených informací o stavbě. To se může uplatnit hlavně tam, kde selže více soutěží s individuálními přístupy tvůrců. Systém vyhodnotí daný urbanismus prostoru a jeho architekturu a dále pak užitečnost vložených návrhů.

Současný stav.

Část grafického elektronického vyhodnocení Staroměstského náměstí, s vloženým
vytvořeným obrazem nových domů pro jeho západní stranu.Mrkající
-
Domy Staroměstského náměstí (Srdce města, URM Praha, 2008).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama