BÝT ALESPOŇ NORMÁLNÍ

17. července 2018 v 13:45 | Jiří Stratil
Člověk by si neměl myslet, že je geniální, protože mu dá v životě velkou práci dokázat, že je vůbec normální. Tato moudrá věta není z mé hlavy, ale je velmi pravdivá a poučná.

Vracím se opět ke svému návrhu na dostavbu Staroměstského náměstí v Praze. Některými odpůrci tohoto řešení proluky jsem obviňován, že vytvářím pseudohistorický kýč, jinými zase, že mám zaslepené oči a nevidím realitu naší doby a kultury. Není to ale pravda. Právě naopak, po důkladném studiu dostupných materiálů, týkajících se této problematiky, jsem dospěl k závěrům, na základě nichž jsem zvolil právě tuto urbanisticko-architektonickou koncepci. Co tady již je těch modernistických návrhů, ale ani jediný není dobře slučitelný s tímto komplikovaným historickým prostorem. Nevybočil jsem z reality kultury naší doby, ale musel ji trošku překročit.

Od počátku jsem věřil, že se mohu dopracovat k objektivnějšímu výsledku, ale po celou dobu práce (od r.1991) jsem návrh v detailech přepracovával, v neustálé nespokojenosti i v pochybnostech. Pracoval jsem vytrvale v časových odstupech a povýšeným velikášstvím netrpěl. Úkol je to opravdu mimořádně náročný, to poznal každý, kdo se o to pokusil.

Zde přikládám vývojové posuny v detailech průčelí radničního křídla:

1991:
1992:
1995:
1996:
2004:
2004:
2006 (konečná úprava):

-
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama