ZMIZENÍ NÁMĚSTÍ

17. června 2018 v 9:37 | Jiří Stratil
Iluzionistické kousky kouzelníka Davida Copperfielda, jenž před zraky diváků nechá zmizet třeba letadlo nebo vlak, mohou být inspirativní i ve stavebnictví.
Existují významná místa v historických částech měst, kde chybí po vybourání nějaké domy, ale lidé, kteří se o tento problém zajímají, se rozdělí na zastánce nové dostavby pro dotyčnou proluku a naopak na její odpůrce, kteří ji odmítají. A vedou mezi sebou spor. Co tedy v takovém případě, dostavět nebo nedostavět? Nabízí se řešení, které by do určité míry mohlo vyjít vstříc všem. Milovníkům historie i modernosti, také těm, kteří tady již nechtějí nic stavět a dokonce i těm, kteří čekají na super dílo 21.století. Tedy postavit domy, které by se do tohoto místa hodily a v určitou denní dobu nebo na objednávku je nechávat na krátko zmizet a zase navracet zpátky.
Zcela nové stavební technologie (bez použití nějakých mlžných plynů), které by vytvořily iluzi zmizení domů nebo i třeba celého náměstí s lidmi na něm. Avšak jen jako klam, nikoli skutečně. Americký kouzelník D.Copperfield tady již položil základy k takovým technologiím proměn a my bychom mohli na jeho dílo navázat a dále je rozvíjet. Našlo by si vhodné uplatnění i tam, kde je třeba něco pohledově odstranit, aniž by to bylo nutné bourat.
Navržená dostavba mezi gotickou radniční věží a barokním kostelem sv.Mikuláše na Staroměstském náměstí v Praze - postupné fáze mizení staveb:

Usmívající seÚžasnýŠlápnul vedleZamračenýPřekvapený
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama