Z PEKLA DO RÁJE

16. června 2018 v 8:50 | Jiří Stratil
Pohádkové představy člověka, věřícího v posmrtný život, si rozdělily další existenci duše zemřelého (podle toho jakým člověk byl) do tří nadzemských možností posmrtného bytí, kam se duše uchýlí po spravedlivém božím soudu.

"Ráj" si někdo představuje jako věčný příbytek blaženosti pro toho, kdo žil spravedlivě, poctivě, čestně, zkrátka byl dobrým a ušlechtilým člověkem. "Peklo" naopak jako místo věčného zatracení a utrpení pro člověka zlého a špatného. Pro přechodný stav mezi "peklem" a "rájem" si pak vymezil prostor "očistce", kde se duše mohou zbavit hříchů dočasným trestem, aby si potom zasloužily blaženost v "ráji".

Po pravdě řečeno, většina dušiček se nějaké té očistě nevyhne, neboť přímo do ráje může opravdu jen málokdo. Proto je tam tolik místa pro každého vyvoleného. Naopak v "pekle" se to nešťastníky jen hemží (duše na duši) a přes složitý "pekelský očistec" se odtud dostane také jen někdo.

Na obrázku vidíme situaci, kdy se bojující dušičky usilovně snaží překonat "bludiště pekelského očistce". Unikají plamenům, avšak do dalšího utrpení, kde se v očistném sítu zbavují těžkých hříchů. Některým se to zde již podařilo a jiné dokonce pro svou nepokoru úplně zčernaly. Ale i ty, které se vyrvaly "peklu", ještě nemají vyhráno, jak je vidět na jejich zbarvení (vidíme zde i případy vysvobozujících se dvou duší v náruči). Musejí ještě přijít do lehčího "očistce", kde se jim dostane odpuštění hříchů, aby mohly vstoupit do "ráje". Tedy i ty některé zatracené duše mají ještě naději. Ale jak je vidět, s čerty opravdu nejsou žerty.


Usmívající seJen jsem si tak hrál na počítači s různými efekty a tento obrázek mi dal takovou inspiraci.Zamračený
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama