TEPLÁKY PRO PANELÁKY

21. června 2018 v 10:05 | Jiří Stratil
Jak se dnes oblékají šedé panelové domy z doby dřívější, aby byly teplejší a i pěknější? To první se řeší zateplovacími obklady a to druhé?

Ten velký dům poskládaný z dílčích betonových panelů je prostě jen tím čím je, velkou "krabicí" s určitou architekturou okenních otvorů, přerušovanou svislými schodišťovými pásy, ustupujícími za líc nebo vystupujícími před líc průčelí, opatřenými lodžiemi nebo balkóny, což bývá uplatněno i u některých oken bytů.

Ale jak řešit inovačně architekturu té velké plochy průčelí? Já osobně odmítám přístupy, kdy je porušována konstrukční logika stavby a vnucována jiná, třeba jen tvarově odlišnými barevnými plochami. Dále pak nesouhlasím s volbou pestrých barev, které ze sídlišť vytvářejí teatrální a nevkusnou podívanou. Z šedé uniformity do uniformity petrobarevné, neboli z extrému do extrému?

Zateplovacími obklady se vymažou spáry mezi panely, což architektuře prospívá. Dále pak je možno upravovat i lodžie, balkóny, nižší budovy nadstavovat dalším podlažím nebo jen vhodným zastřešením. Barevnost je možno volit různou, ale lépe tlumenou a přirozenou stavebním materiálům. A také zvýrazňující logicky konstrukční části průčelí, ne z nich různým způsobem tvarově vybočující. To těm panelákům na kráse nepřidá, ale naopak ubírá.Praha, Zahradní Město: pohled z ulice Pražská na křižovatky ulic Švehlova, Jahodová a Jasmínová; autor foto: cs: ŠJů, creative commons, volné dílo (Wikimedia commons):
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama