MÉNĚ JE MÉNĚ A VÍCE VÍCE?

26. června 2018 v 10:28 | Jiří Stratil
Někdy "méně" může být "méně", jak se říká, nebo také "více". Nebo naopak "více" může být "více" nebo i "méně".

Zde jsem si dovolil srovnání domu, navrženého pro Staroměstské náměstí v Praze, s Gaudího domem Casa Battló v Barceloně. Obě budovy vycházejí svým architektonickým stylem z historických slohů, které rozvíjejí moderním tvůrčím vkladem.

Průčelí domu pro SN čerpá hlavně z renesance, baroka a funkcionalistické moderny a vytváří svůj celek v důsledně symetrickém, geometrickém rozvrhu architektonických článků a prvků. Vše je podřízeno racionálnímu, ale i výtvarnému řádu ve stavbě a gradaci kompozice. Průčelí není chudé, ale ani přesycené funkčními a výzdobnými prvky. Ty jsou zde nepostradatelné a nezastupitelné.

Naproti tomu Gaudího secesní dům je pojat výtvarně značně uvolněně a skulpturálně. Je velmi bohatý na výzdobné detaily, přitom však dílo neztrácí jednotný kompoziční řád a nepůsobí přezdobeně.

Oba domy mají svůj odlišný styl, u prvního platí, že "méně" znamená "více" a u druhého, že "více" neznamená "méně".

Casa Battló by Antoni Gaudí; datum: 28.3.2013; zdroj: own photo; autor: Yair Haklai; GNU Free Documentation Licence; Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International (Wikimedia commons).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama