DĚSIVÉ ÚMYSLY

14. června 2018 v 11:02 | Jiří Stratil
Foto z 20.-30.let

Zde představuji čtenářům ve zkratce, co předcházelo stavbě velkého radničního křídla (Nobileho radnice) na Staroměstském náměstí v Praze.

Byl to návrh německého architekta Josefa Esche (1784-1854) z roku 1834. Inspiroval tento návrh, který uvažoval i o přestavbě jižního křídla Staroměstské radnice, císařský dvůr ve Vídni změnu funkce radnice na čtyřpatrovou věznici, nebo tento projekt vznikl až na základě těchto úvah?

Josef Esch, návrh na přestavbu jižního a východního křídla SR, 1834:


Architektonický ani funkční záměr naštěstí realizován nebyl, ale výsledný projekt, podle něhož se postavilo východní křídlo SR, byl nesporně jím ovlivněn. A setkal se s velmi negativním ohlasem u pražské kulturní veřejnosti, která již nepřipustila přestavbu jižního křídla.

Radniční budova postavená podle projektu vídeňského architekta Pietra Nobile (1774-1854) v letech 1838-41:

Jan Schöbl, olejomalba podle pozměněného návrhu řešení průčelí obou budov, 1839:


Velká neogotická okna však musela být přestavěna a postaral se o to dvorní stavební rada ve Vídni Pavel Sprenger, který upravil hlavní průčelí budovy do náměstí, 1844:

Zdroj: Srdce města, URM Praha, 2008

Realizase úpravy průčelí proběhla v letech 1847-8. Vidíme zde ještě další úpravy oken nejvyššího patra. Architektonické detaily propracoval Ing.Heřman Bergmann, který stavbu vedl (foto z 2.pol.19.stol.):


Přestavěno bylo jen průčelí do náměstí, boční průčelí proti kostelu sv.Mikuláše zůstalo původní, s vysokými neogotickými okny:

Foto mezi válkami

A toto z ní zbylo po nacistickém útoku ve dnech 6. a 8.května 1945. Zbyly jen obvodní stěny, neboť celá budova vyhořela a zřítily se její stropy. Zdi pak byly strženy a ponechán při věži jen zbytek ze statických důvodů (vlastní fotograf, 1990):


A opět zde připojuji nový návrh na řešení této proluky, který měřítkem čtyř menších budov (v exteriéru) zohledňuje urbanismus i architekturu Staroměstského náměstí. Dostavba je harmonicky připojena k věži a bezkolizně včleňuje do prostoru náměstí i kostel sv.Mikuláše. Jediná velká budova byla v jakémkoli architektonickém návrhu vždy v kolizi jak s radniční věží, tak také s kostelem, natočeným svým hlavním průčelím k radnici.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama