Těžká cesta hledání

2. května 2018 v 7:30 | Jiří Stratil
O tom jak obtížné je vyřešit tento urbanistický a architektonický úkol Staroměstského náměstí v Praze vypovídá 9 neúspěšných soutěží, které se konaly během 20.století. Přinesly téměř 600 návrhů, z nichž ani jeden nemohl být realizován.

Na svém mimosoutěžním návrhu pracuji již od roku 1991 a od té doby se jeho podoba značně změnila. Koncepci čtyř domů jsem měl rychle, neboť mi bylo jasné, že žádná jediná velká budova tuto osmdesátimetrovou proluku nevyřeší. Jakákoliv taková stavba se dostává do kolize s radniční věží, zejména pak s kostelem sv.Mikuláše a vypadává také z měřítka zástavby náměstí. Rovněž selhaly i čistě modernistické návrhy, bez souvztažnosti ke zdejším historickým slohům.

Jedinou možnou cestou se zde jeví koncepce několika menších domů, typologicky podobným řadovým domům ostatních stran náměstí. Historismus 19.století zde již také není žádoucí, proto byla hledána architektura těchto budov v tvůrčí syntéze starých slohů s moderním stavitelstvím.

V tomto článku přináším porovnání svého prvního návrhu na nové menší radniční křídlo Staroměstské radnice s jeho výslednou podobou.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama