ŠKODLIVOST ZVYKU

7. května 2018 v 10:25 | Jiří Stratil
Mnozí lidé se brání nové dostavbě proluky Staroměstského náměstí prostě ze zvyku na tento dlouhodobý stav věcí. Po válce by nikoho ani nenapadlo, že by tento vybouraný prostor již neměl být znovu zastavěný, ale dosud se bohužel nenašlo kvalitní řešení. Proluka není vhodně rozšířené náměstí, je evidentně jeho újmou urbanistickou i architektonickou. Vždyť takto nebyla projektována a dvorní průčelí jižního křídla Staroměstské radnice se zbytkem Nobileho křídla a dvorní průčelí domů za prolukou ničí v této části kulturu náměstí.

Provizorně byla proto upravena jako parčík, s posezením pod stromy a s občerstvením. Toto je také argument mnohého občana pro ponechání tohoto stavu. Jenže je to argument, postrádající plnohodnotné řešení místa.

Zástavba tu evidentně chybí a žádná provizorní úprava ji nenahradí. Dnes ale již zvažujeme i tyto potřeby občanů, tj., aby zde byla i plocha zeleně s posezením ve stínu stromů a občerstvení. To může být provozované jak kavárnou v přízemí třetího domu navržené dostavby, tak také menším stánkovým prodejem v prostoru odpočivadla za druhým domem dostavby.

Vyřeší se tak všechny aspekty problému:
Proluka bude mít novou adekvátní zástavbu, vhodnou pro Staroměstské náměstí, s řadou variabilních funkcí a poskytne i venkovní pobyt v zeleni s občerstvením.

Praha-Staroměstské náměstí, foto Ben Skála, CC-BY-SA-2.5,2.0,1.0:


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama