PŘESTAVBA KOSTELA V EMAUZÍCH

21. května 2018 v 10:11 | Jiří Stratil
Klášter Na Slovanech s kostelem P.Marie a slovanských patronů (v Emauzích) nechal postavit Karel IV. a jeho první podoba byla dokončená roku 1372. Chrámová architektura však nebyla v exteriéru nijak výjimečná, v průčelí se střídají vysoká gotická okna s opěrami klenby a původně měl kostel jen vysokou sedlovou (valbovou) střechu. Za barokní přestavby kláštera v 17.století bylo na západní průčelí kostela přidáno dvojvěží s cibulovitým zastřešením, střecha snížena, jinak gotika stavby zůstala nedotčená. Vznikl tak architektonicky nesourodý celek, který měl další stavební pokračování koncem 19.století, kdy byly veže nahrazeny neogotickými. Ale ani tato přestavba nebyla konečná.

V únoru 1945 dostal kostel letecký bombový zásah a zůstal v sutinách. V 60.letech došlo na jeho rekonstrukci, přičemž již věže nebyly obnoveny, ale byly nahrazeny křížícími se zahrocenými betonovými skořepinami. Z průměrné chrámové architektury, která však vytvářela důstojnou dominantu v panoramatu zdejší zástavby, se tak stal nevýrazný a nestylový architektonický slepenec. Toto je nejnešťastnější podoba, jakou kdy tento sakrální objekt měl.

A tak si zde připojuji svůj návrh nového řešení západního průčelí chrámu. Vzhledem k tomu, že díky velkým oknům se na gotické průčelí nedá přistavět nic sourodého a hodnotného, je průčelí navrženo celé nově, v jednotném moderním stylu, avšak harmonizujícím jak s gotikou kostela, tak také s barokem klášterní budovy.

Původní podoba kostela P.M. na Sadelerově prospektu z r.1606, Wikimedia commons:Barokní přestavba kláštera a dostavba věží na kostelu (Pražská architektura, Ing.arch.J.Staňková, Ing.arch.J.Štursa, Ing.arch.S.Voděra, kresba Ing.arch.J.Staněk, Praha 1991):


Neogotická přestavba chrámu koncem 19.století (foto z 30. - 40.let):Po leteckém útoku v únoru 1945:


Modernistická přestavba věží ze 60.letech 20.století:


Navržené nové průčelí sjednocenou architekturou:

Interiér:


Půdorys:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama