EFEKTY KLENBY RADNIČNÍ SÍNĚ

26. května 2018 v 11:02 | Jiří Stratil
Zde se zaměřuji na klenby 1.NP navrženého nového křídla Staroměstské radnice. Jedná se o síň v přízemí, určenou pro výstavní účely a o loubí budovy. Klenba síně je tvořená soustavou klenebních polí (travé), tvořených kolmo na sebe vedenými valenými kruhovými a eliptickými klenbami o stejné výšce, ale nestejných šířkách (rozponech). V půdorysu tato klenební pole tvoří v případě stejných rozponů čtverce a v případě nestejných rozponů obdélníky. Průniky kleneb vytvářejí mezi rohy travé kresbu kříže.

V případě různých šířek kolmo na sebe valených kruhových kleneb jednotlivých travé se jedná o oblouky nestejných poloměrů, které se v kresbě průniku projeví jako nežádoucí vlnovky. Abychom tyto vlnovky vyrovnali, je třeba, aby klenba v širším rozponu neměla svislý průřez kruhový, ale pravidelně eliptický. Jedná se o roztažení travé s průniky stejných oblouků do obdélníkového půdorysu.

Na tomto efektu je založeno celkové zaklenutí síně, který mu dodává moderní charakter. Klenbu venkovního loubí budovy tvoří několik polí s lomeně valenými oblouky, kde je naopak využito efektu průniku kleneb nestejných rozponů. V půdorysu či podhledu průniky vytvářejí pravidelně se protínající lomené vlnovky.


Půdorys 1.NP:


Svislý podélný řez síní:


Kruhové oblouky nestejných poloměrů se v průniku vlní:


Kruhové oblouky stejných poloměrů se v průniku kříží rovně, stejně tak i při roztažení klenby v jednom směru, kdy se oblouk mění v pravidelnou elipsu a půdorys v obdélník:

Svislý příčný řez síní a loubím:


Svislý podélný řez loubím:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama