DVAKRÁT TO ZAHROZILO

4. května 2018 v 6:38 | Jiří Stratil
Jak jsem již uvedl dříve, žádný návrh z těch devíti soutěží na přestavbu a po 2.sv.válce na dostavbu Staroměstské radnice nemohl být realizován. Ve dvou případech se ale již uvažovalo o realizaci nejvýše oceněného řešení stavby. Poprvé to bylo v soutěži z roku 1909, kde první cenu získala neorenesanční radnice arch.Antonína Wiehla. Nakonec přece jen z tohoto záměru sešlo pro přílišné dimenze objektu a také architektura byla uznána jako nevyhovující.

Budova se čtyřmi štíty v hlavním průčelí:


Varianta téhož návrhu se třemi štíty v hlavním průčelí:


Tento návrh, který pochází ze soutěže z roku 1966-67, byl zde hodnocen nejlépe (získal 3. zvýšenou cenu). Porota pak vyzvala jeho autory ke zpracování architektonické studie. Národní výbor hl.m.Prahy však nakonec realizaci radniční dostavby odsunul pro upřednostnění jiných stavebních akcí.


Toto je jeden z odměněných návrhů z poslední soutěže v letech 1987-88. Vrací se k podobě zástavby z 18.století před přestavbou radničního křídla v letech 1784-87. Byl tehdy nejvýše oceněn veřejností, ale do současných podmínek Staroměstského náměstí je již tato zástavba nevratná.


Přiměřené nové řešení:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama