DOSTAVBA VĚŽE KATEDRÁLY SV.VÍTA

16. května 2018 v 10:17 | Jiří Stratil
Nyní odbočím od svého tématu dostavby Staroměstského náměstí pohledem na Hradčany a katedrálu sv.Víta, jež byla stavěna od roku 1344 podle plánů Matyáše z Arrasu a po něm podle projektu Petra Parléře. Zůstala však rozestavěná i s hlavní věží, neboť práce musely být na počátku husitských válek (r.1419), hlavně z ekonomických důvodů přerušeny. Až v letech 1560-62 věž dostala renesanční cibulovitou helmici, nahrazenou kolem roku 1770 vyšší barokní helmicí.

Teprve až v 19.století byly vytvořeny reálné podmínky pro dostavbu katedrály. V r.1843 byla založena Jednota pro dostavění chrámu a uspořádána sbírka. Počátky stavby vedl arch. J.O.Kranner, který vypracoval r.1867 návrh s jedinou věží, což byl pravděpodobně i záměr stavitelské huti Petra Parléře. Věž prodloužil do výšky 160 m. Po Krannerově smrti v r.1871 pokračoval ve stavbě na rozestavěných základech arch.J.Mocker, navazující na architekturu P.Parléře. Jeho první návrh počítal také s jedinou věží, ale potom byl nahrazen dvojvěžovým průčelím, které bylo realizováno. Do Mockerovy smrti v r.1899 byl exteriér chrámu v podstatě dokončen, vyjma hlavní zvonice. Třetím stavitelem zde byl arch.K.Hilbert, který stavbu dokončil v r.1929. Hlavní věž však již ponechal s barokní helmicí.

Také jsem si vyzkoušel tento úkol, doplnit chybějící část věže, avšak v panoramatu Hradčan by se již takto gotika katedrály uplatňovala nadměrně.Druhý návrh J.Mockera

(Pražská architektura, Ing.arch.J.Staňková, Ing.arch.J.Štursa, Ing.arch.S.Voděra, kresba Ing.arch.J.Staněk, Praha 1991).


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama