AŽ CHOROBNÝ STAV

11. května 2018 v 8:13 | Jiří Stratil
Proč je ta dostavba Staroměstského náměstí dnes takovým problémem?
Proluka je zde již příliš dlouho a pokusů ji dostavět bylo příliš mnoho. Z toho vznikl zvyk na stávající stav a přijetí provizorního parčíkového řešení mnohými občany jako trvalá úprava tohoto místa. Zvyk je "železná košile", jak se říká, a již mnohým nevadí ani ty nevzhledné zadní fasády budov, ohraničující proluku, ba ani ta ruina zbytku Nobileho radnice. Vše se pak omlouvá také mementem z 2.světové války.

Dále pak ti, kteří si přejí nové stavební řešení západní strany SN, se různí v názorech na to, čím, jak a pro jaký účel ji dostavět. Vznikl tak názorový chaos mezi odborníky i laiky.

Potom to má těžké každý návrh, třeba i ten dobrý. Takový je označován těmi, kteří zde očekávají něco dosud nevídaného, za nedostačující. Ovšem tento urbanistický a architektonický úkol je tak náročný (vždyť již existuje asi 600 neúspěšných návrhů), že dosažené dobré řešení, z hlediska všech těch aspektů problému (historických a současných), je právě takovou výjimkou. Je ale zklamáním pro mnohé senzace-chtivé občany, kteří jsou zahleděni do nekonkrétních a nereálných představ nebo mnohdy ani žádnou představu nemají, proto jakékoliv konkrétní a reálné řešení jim vezme naději na očekávanou senzaci.

Je možné za takové situace vůbec ještě dostavět Staroměstské náměstí, nebo zůstane již navždy zmrzačené?
Nikoli dnes již pro neschopnost architektů, kteří byli dříve takto obviňováni, ale pro názorový chaos z druhé strany.

Citlivá dostavba proluky čtyřmi domy v duchu ostatních stran SN, včetně zeleně za nimi s odpočivadlem a občerstvením. Jiné koncepce zde vyznívají méně přesvědčivě nebo chybně (zákres do situační perspektivní kresby z poslední soutěže):


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama