"Hlava" Staroměstského náměstí

29. dubna 2018 v 10:26 | Jiří Stratil
Úvahy ohledně dostavby Staroměstského náměstí se točí také kolem návratu některé z historických podob zástavby proluky, nebo její části. Zejména pak se hovoří o návratu malé radničky z huti Petra Parléře, jako tzv. "hlavy" náměstí. Proč to ale již není možné?

1) Tato stavba, byť tvořící s věží architektonickou jednotu, je dílem 14.století, urbanistických a kulturních podmínek té doby. Byla postavena do stísněné situace pravděpodobně již zde stojících románských domů. Nyní je však vystavena urbanistické i architektonické kolizi s barokně přestavěným kostelem sv.Mikuláše. Natočení obou staveb vůči sobě takto nebylo projektováno.

2) Svou typologií radnička připomíná spíše malý kostelík, což bylo kritizováno po celou dobu její historické existence. Navíc si opět vynucuje snížení věže pro přiměřenost, což již dnes také nepřipadá v úvahu. Věž by ztratila monumentalitu a objekt by získal až jakousi groteskní podobu, nepřijatelnou do současné stavební kultury náměstí.

3) Úvahy připouštějí další dostavbu zbytku proluky moderní budovou. Jenže to zde na patřičné úrovni rovněž nelze. Radniční křídlo má ukončenou architekturu, k níž není možné připojit tzv. adičním způsobem další objekt. Možné je vložit do proluky samostatnou budovu, avšak tyto urbanistické podmínky jsou v tomto případě opět kvalitně neřešitelné.

4) Kostel sv.Mikuláše dnes patří ro obrazu náměstí, proto jej není možné znovu překrýt zástavbou podobnou té, která tu kdysi stála. Také je nutné respektovat Pařížskou třídu.


Nové radniční křídlo řeší všechny tyto problémy. Věž zůstává nedotčená, typologicky se jedná o radniční objekt s možností adičního připojení dalšího objektu. Křídlo může být vystavěno samostatně v 1.etapě realizace, s parkovou úpravou zbylého prostoru proluky. V 2.etapě se pak mohou připojit ostatní domy (viz předchozí články).

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama